Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Câștigătorii concursului național ”Mesajul meu antidrog”, etapa județeană

Agenţia Naţională Antidrog (ANA), prin Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Satu Mare, a desfăşurat în intervalul februarie - mai 2017,
în cadrul instituţiilor din învăţământul preuniversitar (gimnaziu şi liceu) din judeţul Satu Mare, ediţia a XIV–a a concursului „Mesajul meu antidrog”, având ca temă „Colorează-ţi viaţa altfel...fără droguri!”.
„Mesajul meu antidrog” este un proiect de prevenire a consumului de droguri în rândul populaţiei şcolare din învăţământul gimnazial şi liceal şi se desfăşoară anual, încă de la înfiinţarea ANA (C.P.E.C.A Satu Mare).
Având ca obiectiv specific dezvoltarea unor atitudini şi practici la nivelul întregii populaţii aflate într-o formă de învăţământ, prin intermediul programelor şcolare şi de petrecere a timpului liber, în scopul adoptării unui stil de viaţă sănătos, fără tutun, alcool şi droguri, proiectul reprezintă un concurs naţional în cadrul căruia elevii îşi exprimă, într-o formă de comunicare artistică sau prin sport, opiniile şi atitudinile lor în legătură cu consumul de droguri.
Secţiunile ediţiei a XIV-a au fost: eseu literar, arte vizuale (grafică, desen, fotografie), film scurt metraj, spot, iar criteriile de evaluare a lucrărilor au urmărit încadrarea în cerinţe (tematică şi dimensiuni), promovarea mesajelor pozitive, originalitatea mesajului şi a subiectului ales, acurateţea stilului, claritatea limbajului.
La această ediţie a concursului au participat 178 de elevi (39 elevi de gimnaziu şi 54 liceeni) din 17 unităţi de învăţământ (7 gimnaziu şi 10 liceu) atât din mediul urban, cât şi rural.

Câştigătorii etapei judeţene a concursului „Mesajul meu antidrog” - ediţia a XIV-a sunt:

SECŢIUNEA FILM DE SCURT METRAJ – LICEU:
Loc I: GNANDT PATRIK, CSASKOS NANDOR, SZILAGYI ARON ŞI NAGY FERENC - LICEUL TEORETIC CAREI
Loc II: MARCHIȘ DENISA și BUBOIU AMINA - LICEUL TEHNOLOGIC TĂȘNAD
Loc III: KADAR ANNA MARIA - LICEUL ORTODOX NICOLAE STEINHARDT SATU MARE

SECŢIUNEA SPOT PUBLICITAR – LICEU:
Loc I: SAVA MARIUS și COPIL CLAUDIU LUCIAN - COLEGIUL TEHNIC UNIO-TRAIAN VUIA SATU MARE
Loc II: KOCSIS BOGLARKA, LICZ RICHARD şi KOCSIS BOGLARKA - COLEGIUL NAȚIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE
Loc II: TATAR ZSUZSANNA, ȘTEFĂNUCZ DAVID şi BENE ZOLTAN - COLEGIUL NAȚIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE
Loc III: GALIGER HENRIETT şi KAJO ERZSEBET - LICEUL TEORETIC CAREI

SECŢIUNEA ARTE VIZUALE – FOTOGRAFIE DIGITALĂ
Loc I: HEIL TAMARA EVA - COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE
Loc II: MICLEA ANTONEL-MARIAN - LICEUL TEHNOLOGIC ”GEORGE BARIȚIU” LIVADA
Loc III: IMRE STEFANIA şi VARGA VIKTORIA - COLEGIUL NATIONAL „KOLCSEY –FERENC” SATU MARE
Loc III: KONYA ARNOLD, VASS SZABOLCS şi BUDAI SZABINA - COLEGIUL NATIONAL „KOLCSEY –FERENC” SATU MARE

SECŢIUNEA ESEU LITERAR - LICEU – LIMBA ROMÂNĂ
Loc I: MULCUȚAN CHIȘ VLAD - COLEGIUL NAȚIONAL „MIHAI EMINESCU” SATU MARE
Loc. II: ARDELEAN CRISTINA - COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE
Loc II: HONTĂU ARIANA - COLEGIUL NAȚIONAL „DOAMNA STANCA” SATU MARE
Loc. III: PATAKI ANDREA - LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SATU MARE

SECŢIUNEA ESEU LITERAR - LICEU - MAGHIARĂ
Loc. I: TILLINGER ESZTER - LICEUL TEORETIC CAREI
Loc. II: VITEZ ANDREA - LICEUL TEORETIC CAREI
Loc III: MARIAN TIMEA - LICEUL TEORETIC CAREI

SECŢIUNEA ESEU LITERAR - GIMNAZIU – ROMÂNĂ
Loc. I: DRUB MARIA - ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” MOFTINU MIC
Loc. II: MOLDOVAN ANTONIA CRISTINA - ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE LUCACIU” SATU MARE
Loc. III: DRUB IONELA - ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL” MOFTINU MIC

SECŢIUNEA GRAFICĂ - GIMNAZIU
Loc. I: CIULEANU DENISA - COLEGIUL NAŢIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE
Loc. II: TARR REGINA - LICEUL NATIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE
Loc. III: DAVID FERNANDA LAURA - ŞC. GIMNAZIALĂ „Dr. VASILE LUCACIU” SATU MARE

SECŢIUNEA GRAFICĂ LICEU
Loc I : PUTOVICI ZSOLT - LICEUL TEORETIC CAREI
Loc II: MARCHIȘ DENISA - LICEUL TEHNOLOGIC TĂȘNAD
Loc III: ILEȘ ANNA MARIA - LICEUL ORTODOX „NICOLAE STEINHARDT” SATU MARE

SECŢIUNEA PICTURĂ GIMNAZIU
Loc I : TUZES LAURA - LICEUL NAŢIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE
Loc. II: NOJEA DENISS - COLEGIUL NAŢIONAL ”IOAN SLAVICI” SATU MARE
Loc III: DONCA ANIKO - LICEUL NAŢIONAL „KOLCSEY FERENC” SATU MARE

SECŢIUNEA PICTURĂ LICEU
Loc I: VITOK IOANA - COLEGIUL NAȚIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE
Loc II: FANEA IOANA - LICEUL TEHNOLOGIC ”GEORGE BARIȚIU” LIVADA
Loc III: VARGA TIMEA JULIANNA - LICEUL REFORMAT SATU MARE

Lucrările care au ocupat la etapa judeţeană locul I la fiecare secţiune şi nivel de studii vor participa la faza naţională a concursului « Mesajul meu antidrog » .

Lucrările câştigătoare pot fi vizualizate pe pagina de facebook a Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Satu Mare.

Lasă un comentariu