Imprimă această pagină

Dakar 2022 | Mani Gyenes a încheiat ziua 11 pe locul 42. Vineri are loc ultima etapă

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Mani Gyenes a încheiat penultima etapă a celui mai dificil rally-raid din lume pe locul 42 în clasamentul general al motocicliștilor și pe locul 6 în clasamentul riderilor fără asistență.

Etapa 11 s-a desfășurat în buclă la Bisha - 501 km, dintre care 346 km de probă special, și a fost câștigată de argentinianul Kevin Benavides (KTM), urmat de britanicul Sam Sunderland (Gas-Gas) şi Joaquim Rodrigues (Hero) din Puerto Rico.

dakar2022 traseu ziua11

La finalul zilei a 11-a, sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a rămas pe locul 40 în clasamentul general (moto) a celui mai dificil rally-raid din lume, iar la categoria Original by Motul/ Malle Moto, riderul sătmărean își păstrează locul 5, cu timpul total de 45H 03' 47''.
Ultima etapă din acest a Dakarului se va desfășura vineri, 14 ianuarie, între localitățile Bisha și Jeddah, pe o distanță de 680 km, dintre care 164 de probă specială.