Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare la Târgu Secuiesc. Sâmbătă, la Satu Mare se joacă meciul decisiv

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

După înfrângerea neașteptată din primul meci al play-off-ului, disputat luni în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare, în compania celor de la KSE Târgu Secuiesc, echipa pregătită de Miguel Lopez era obligată să câștige astăzi, la Târgu Secuiesc, pentru a juca meciul decisiv la Satu Mare.

La finalul unui meci disputat, în care ambele echipe au câștigat câte două sferturi, sătmărencele s-au impus la o diferență de 2 puncte, 67-65, iar meciul decisiv pentru calificarea în semifinale se va disputa sâmbătă, 2 aprilie, la Satu Mare.

La fel ca în primul joc, echipa din Târgu Secuiesc a început bine meciul și s-a impus în sfertul 1 la o diferență de 8 puncte, 24-16, CSM-ul a câștigat sfertul doi la o diferență de 4 puncte, 15-11, și s-a intrat la pauză cu gazdele în avantaj, 35-31, după ce Aikaterina Sotiriou a marcat de la distanță ”pe sirenă”. Sfertul trei a revenit gazdelor, la o posesie, 16-14, iar în ultima parte a meciului echipa pregătită de Miguel Lopez avea de recuperat o diferență de 6 puncte. După prima jumătate a sfertului patru, scorul a devenit egal, 57-57, iar în ultimele cinci minute sătmărencele au trecut la conducere, 63-57, 65-59, 67-62, și s-au impus cu scorul de 67-65.

Meciul decisiv este programat sâmbătă, 2 aprilie, la Satu Mare.

După calificarea celor de la Sepsi, dublă victorie în fața Universității Cluj, 83-45 la Sfântu Gheorghe, respectiv 90-46 la Cluj, astăzi s-au mai calificat în semifinale, tot după două meciuri, FCC Baschet UAV Arad și Phoenix CSU Simona Halep Constanța.

Play-off | KSE Târgu Secuiesc 65 - 67 CSM Satu Mare (24-16, 11-15, 16-14, 14-22)

Sala: Sala Sporturilor (Târgu Secuiesc);

Arbitri: Mate Andras Stretea, Stefan Atomulese, Diana Oprea;

Comisar FRB: Cristian Vilcinschi;

KSE Târgu Secuiesc: Lynnea Lewis 17p, Jaiamoni Coleman 17p, Ines Corda 16p, Iringo Debreczi 6p, Kriszta Kozman 5p,  Beata Nemeth 4p, Brianna Taylor, Kinga Domokos;

Antrenor: Ljubomir Kolarevic;

CSM Satu Mare: Sparkle Taylor 19p, Marta Fodor 12p, Dora Ardelean 11p, Aikaterina Sotiriou 10p, Miljana Dzombeta 9p, Katarina Vuckovic 4p, Boglarka Biszak 2p, Paloma Cucu;

Antrenor: Miguel Lopez;