Baschet feminin | CSM Satu Mare, vicecampioana României Foto: Satu Mare News

Baschet feminin | CSM Satu Mare, vicecampioana României

Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Campioana en-titre, ACS Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat în această seară, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, meciul patru al finalei Ligii Naționale de baschet feminin și a cucerit al treilea titlul consecutiv. Alb-verzile au câștigat finala sezonului 2017/2018 cu scorul de 3-1.

După victoria de moral obținută aseară de baschetbalistele de la CSM Satu Mare, astăzi fetele lui Dobă au ținut pasul cu Sepsi doar în prima repriză, finalul de meci aparținându-le campioanelor. ”Sătmărencele” au condus mai tot timpul pe parcursul primului sfert și au avut și cea mai mare diferență a jocului, 11 puncte (36-25), însă în ultimele patru minute înainte de pauza mare au înscris doar un punct, oaspetele au recuperat ecartul și s-a intrat la cabine la egalitate, 40-40.

Sfertul trei a început prost pentru CSM, Sepsi reșind un run de șapte puncte (40-47), avantajul luat de campioane continuând apoi tot sfertul, înainte de ultima pauză a meciului scorul era 65-61 pentru Sepsi. În sfertul patru ”sătmărencele” s-au apropiat încet-încet și au preluat conducerea în minutul 33, 68-67, după care cele două echipe au alternat la conducere timp de câteva minute (68-69, 71-70, 71-73), însă în ultimele patru minute de joc CSM a reușit să înscrie doar cinci puncte, iar Sepsi a marcat 12 puncte și a câștigat la o diferență de nouă puncte, 85-76.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de primarul Gabor Kereskenyi și de președintele Federației Române de Baschet Horia Păun, cei doi oferindu-le celor două echipe medaliile și trofeele sezonului 2017/2018.

Finala | Meci 4 | CSM Satu Mare 76 - 85 ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe (23-21, 17-19, 21-25, 15-20)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Ciprian Stoica, Sorin Drugau, Bertalan Istvan;
Comisar FRB: Viorel Constantinescu;
CSM Satu Mare: Solopova 23 puncte, Mandache 16 puncte, Green 13 puncte, Denson 12 puncte, Harrison 10 puncte, Baltic 2 puncte, Uiuiu, Sfârlea;
Antrenor: Marius Dobă;
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe: Marshall 22 puncte, Godri Parau 20 puncte, Mijovic 19 puncte, Webb 11 puncte, Stoenescu 4 puncte, Kress 4 puncte, Hamilton Carter 3 puncte, Neagu 2 puncate, Huțanu, Kilin, Dzankic;
Antrenor: Zoran Mikes.