Dakar 2024 | Ziua 10 | Emanuel Gyenes a terminat etapa de azi pe locul 27

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a încheiat ziua a zecea a celui mai dificil rally-raid din lume pe locul 27 și își păstrează locul 22 în clasamentul general.

Etapa a zecea de la Dakar 2024 s-a desfășurat sub forma unei bucle, cu startul şi sosirea la Al-Ula, pe o distanță totală de 612 km, dintre care 371 km de probă specială. Etapa a fost câștigată de americanul Ricky Brabec (Honda), care a obţinut astăzi prima sa victorie de etapă la actuala ediţie a Raliului Dakar, la clasa moto, consolidându-şi astfel poziţia de lider al clasamentului general al cursei din Arabia Saudit. Ricky Brabec (03H 51' 39'') l-a devansat cu doar două sutimi de secundă pe coechipierul său de la Honda, chilian Ignacio Conejo (03H 51' 41’’), al treilea sosind francezul Adrien Van Beveren, la 20 secunde.

dakar 2024 traseu ziua10

Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe poziţia a 27-a în clasamentul general, la 25 min 09 sec de învingător (04H 16' 48''). La Rally 2, sătmăreanul a fost al 14-lea în etapa de miercuri şi se menţine pe locul 10 în clasamentul general.

Joi este programată etapa a 11-a, între Al-Ula şi Yanbu, pe distanţa de 587 km (480 km cronometraţi).